Cea de-a 4-a ediție a Festivalului Internațional de Film Experimental București BIEFF va avea loc în perioada 11-15 decembrie 2013, la Cinema Studio și Cinema Elvira Popescu, și este susţinută de Centrul Național al Cinematografiei, Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică, Universitatea Națională de Arte, Le Fresnoy – Studio National des Arts Contemporains, UCIN, British Council, Ambasada Regatului Țărilor de Jos, Programul Statul de Drept Europa de Sud-Est al Fundației Konrad Adenauer, Forumul Cultural Austriac, Institutul Cultural Român, Institutul Francez, Goethe-Institut, Ambasada Finlandei, JTI, Dacia, Jameson, Noumax, 360 Revolution, Hotel Marshal, La Mama, Lente Cafe, Club Control, Bastilia Librarium, Smart Change, Alte Arte.

thezerotheorem

Gala de deschidere BIEFF aduce în premieră în România cel mai nou lungmetraj al maestrului filmului experimental TERRY GILLIAM, THE ZERO THEOREM. Proiecţia va avea loc în prezenţa regizorului la Cinema Pro, miercuri, 11 decembrie, și va fi precedată de un Masterclass susținut de acesta la Cinema Studio. Evenimentul și prezența regizorului în România sunt posibile datorită sprijinului generos oferit de British Council, JTI și MediaPro Distribution.

Prezentat în premieră mondială în cadrul prestigiosului Festival Internaţional de Film de la Veneţia 2013, retro-futuristul science-fiction THE ZERO THEOREM, filmat anul trecut în Bucureşti, este o satiră acidă, cu nuanţe orwelliene, la adresa lumii contemporane, dominată de computere şi de marile corporaţii. Amintind de BRAZIL, filmul poartă mărcile specifice lui GILLIAM: excentricitatea și umorul insolit, personajele burleşti şi contrastele dintre futurismul low-tech şi decorul clasic în descompunere. Într-o lume a zgomotului şi a claustrofobiei tehnologice, în care nu te poţi ascunde nicăieri de reclamele ce te urmăresc pe stradă – unele dintre ele promovând biserica lui Batman Mântuitorul – Qohen, un „zombie de cubicul”, inadaptat social şi genial în materie de computere, se luptă cu credinţa în propriul destin. Chinuit de angoase existenţiale, aşteaptă un telefon ce ar trebui să dea sens vieţii sale, în timp ce lucrează la „teorema zero”, un proiect misterios care sugerează că existenţa în sine, întregul univers, Qohen inclusiv, nu au niciun sens.

 

PROIECȚII

WEDNESDAY / 11.12.2013

 

CINEMA PRO

 

19:00 22:00 OPENING EVENT

THE ZERO THEOREM (107’, 2013, UK / Romania / France) – by Terry Gilliam


THURSDAY / 12.12.2013

 

CINEMA STUDIO

 

18:00 19:30 OBERHAUSEN Special Program (80’)

NATION ESTATE (9’, 2012, Denmark / Palestine) – by Larissa Sansour

DAD’S STICK (5’, 2012, UK) – by John Smith

BUFFALO DEATH MASK (23’, 2013, Canada) – by Mike Hoolboom

LIVING IN SPACE (12’, 2013, Germany / Estonia) – by Katre Haav

YELLOW FEVER (7’, 2012, UK) – by Ng’endo Mukii

OFF-WHITE TULIPS (24’, 2013, Germany) – by Aykan Safoğlu

 

20:00 22:00 INTERNATIONAL COMPETITION 1 (100’)

37º4 S (12’, 2013, France) – by Adriano Valerio

DA VINCI (25’, 2012, Italy) – by Yuri Ancarani

FORST (10’, 2013, Germany) – by Ulu Braun

RIVER RITES (12’, 2011, USA / Suriname) – by Ben Russell

CONTINUITY (41’, 2012, Germany) – by Omer Fast


FRIDAY – 13.12.2013

 

FRENCH INSTITUTE

 

12:00 13:00 – PANEL: Visiting Film Schools

 

BASTILIA BOOKSHOP

 

14:00 15:00 – PANEL: The Dutch Model of Production, Promotion and Distribution of Experimental Film

 

15:00 16:00 – PANEL: Secrets of the Production and Distribution of Experimental Film in Europe

 

CINEMA ELVIRA POPESCU

 

17:30 19:00 QUINZAINE DES RÉALISATEURS, CANNES Special Program (85’)

WILD HAGGIS (20’, 2013, Portugal / France) – by João Nicolau

YOU CAN’T DO EVERYTHING AT ONCE, BUT YOU CAN LEAVE EVERYTHING AT ONCE (15’, 2013, Switzerland) – by Marie-Elsa Sgualdo

SOLECITO (20’, 2013, Colombia / France / Denmark) – by Oscar Ruiz Navia

SHADOW OF A CLOUD (30’, 2013, Romania) – by Radu Jude

 

20:00 – 22:00 – IDFA PARADOCS Special Program (89’)

A STORY FOR THE MODLINS (26’, 2012, Spain) – by Sergio Oksman

ORDER OF SERVICE (9’, 2012, The Netherlands) – by Henk Otte

N’ÊTRE (12’, 2012, The Netherlands) – by Olfa Ben Ali

THE WAVE (20’, 2012, Belgium) – by Sarah Vanagt & Katrien Vermeire

EMPIRE: MIGRANTS (22’, 2012, The Netherlands) – by Eline Jongsma & Kel O’Neill

 

CINEMA STUDIO

 

18:00 20:00 INTERNATIONAL COMPETITION 2 (121’)

BUTTER LAMP (16’, 2013, France / China) – by Hu Wei

OUR DAYS, ABSOLUTELY, HAVE TO BE ENLIGHTENED (22’, 2012, France) – by Jean-Gabriel Périot

A RADIANT LIFE (17’, 2013, France) – by Meryll Hardt

NOT EYE (11’, 2013, France) – by Lauren Moffatt

THE PILL OF HAPPINESS (12’, 2013, Romania) – by Cecilia Félmeri

PATIO (17’, 2013, Brazil) – by Aly Muritiba

THE TURNER FILM DIARIES (26’, 2012, The Netherlands / Taiwan) – by James T. Hong & Yin-Jun Chen

 

21:00 23:00 INTERNATIONAL COMPETITION 3 (96’)

PRIMATE CINEMA: APES AS FAMILY (12’, 2012, USA / UK) – by Rachel Mayeri

THE MATRIARCH (9’, 2013, Romania) – by Barna Némethi

HOTEL CALIFORNIA – NOBLESSE OBLIGE (9’, 2013, Romania) – by Carmen Lidia Vidu

SIC TRANSIT GLORIA MUNDI (4’, 2012, Romania) – by Mircea Cantor

MOUNTAIN IN SHADOW (14’, 2012, Spain) – by Lois Patiño

THE CAPSULE (36’, 2012, Greece) – by Athina Rachel Tsangari

RIVERS RETURN (12’, 2011, Belgium / Slovenia) – by Joe Vanhoutteghem


SATURDAY – 14.12.2013

 

CINEMA ELVIRA POPESCU

 

11:00 – 12:30 – MATINÉE FOR HIGH SCHOOL STUDENTS (108’)

WILD HAGGIS (20’, 2013, Portugal / France) – by João Nicolau

THE BED IS BROKEN (24’, 2013, Romania) – by Raluca Răcean Gorgos

OFF GROUND (13’, 2013, The Netherlands) – by Boudewijn Koole

37º4 S (12’, 2013, France) – by Adriano Valerio

BUTTER LAMP (16’, 2013, France / China) – by Hu Wei

THE RUNAWAY (23’, 2013, France) – by Jean-Bernard Marlin

 

20:00 – 22:00 – THE PORTUGUESE CINEMATIC MIRACLE (95’)

THE GRAVEDIGGER (14’, 2013, Portugal) – by André Gil Mata

TO THE WOLF OF MADRAGOA (9′, 2012, Portugal) – by Pedro Bastos

WHAT MY LOVE MUST SEE (11’, 2013, Portugal / France) – by François Bonenfant

LAND OF MY DREAMS (20’, 2012, Portugal) – by Yann Gonzalez

WITHIN WALLS (26’, 2013, Portugal) – by Tânia S. Ferreira & Gonçalo Robalo

SIESTA (15’, 2012, Portugal / Austria) – by David Krems & Hugo Furtado

 

CINEMA STUDIO

 

15:30 17:30 INTERNATIONAL COMPETITION 4 (101’)

THE WIDOW’S CRY (30’, 2010, UK / Italy) – by Emiliano Minutelli

GHL (17’, 2012, Austria) – by Lotte Schreiber

QUEEN OF SPLINTERS (15’, 2012, Finland) – by Anna-Sofia Nylund

THE MOTHER, THE SON AND THE ARCHITECT (16’, 2012, The Netherlands) – by Petra Noordkamp

TOKYO GIANTS (23’, 2013, Belgium) – by Nicolas Provost

 

18:00 20:00 INTERNATIONAL COMPETITION 5 (89’)

MYSTERY (12’, 2013, Spain) – by Chema García Ibarra

AS THE FLAMES ROSE (27’, 2012, Portugal) – by João Rui Guerra da Mata

THE KING’S BODY (30’, 2013, Portugal) – by João Pedro Rodrigues

BECOMING (10’, 2013, Romania) – by Vlad Feneșan

IMAGE FISHERMAN (10’, 2013, Romania) – by Alexandru Petru Bădeliță

 

20:30 22:30 DANCE CINEMA FROM THE NETHERLANDS (87’)

NATION FOR TWO (16’, 2012, The Netherlands) – by Chaja Hertog & Nir Nadler

IMMORTELLE (16’, 2012, The Netherlands / Taiwan) – by David Verbeek

NIGHTWALKING (13’, 2008, The Netherlands) – by Ellen Blom

OFF GROUND (13’, 2013, The Netherlands) – by Boudewijn Koole

EGON (9’, 2013, The Netherlands) – by Michiel van Jaarsveld

MEMORY LANE (9’, 2011, The Netherlands) – by Paul & Menno de Nooijer

A BRIEF CRACK OF LIGHT (5’, 2012, The Netherlands) – by Vera Holland, Salih Kilic, Ted Alkemade

AUTION (6’, 2012, The Netherlands / Greece) – by Andreas Hannes


SUNDAY – 15.12.2013

 

CINEMA ELVIRA POPESCU

 

14:30 16:30 NISI MASA Workshop Screening

 

17:00 19:00 GOLDEN SHORTS: Best Films in Major Festivals (100′)

COME AND PLAY (30’, 2013, Germany) – by Daria Belova

THE RUNAWAY (23’, 2013, France) – by Jean-Bernard Marlin

THE MASS OF MEN (16’, 2012, UK) – by Gabriel Gauchet

INVITATION (16’, 2012, South Korea) – by Yoo Min-Young

UNDRESS ME (15’, 2013, Sweden) – by Victor Lindgren

 

CINEMA STUDIO

 

16:30 19:00 ROMANIAN CINEMATIC EXPERIMENTS (105’)

ANDY WARHOL TRIBUTE (6’, 2011, Romania) – by Barna Némethi & Vlad Feneșan

WONDERLAND (2’, 2011, Romania) – by Barna Némethi & Vlad Feneșan

THE BED IS BROKEN (24’, 2013, Romania) – by Raluca Răcean Gorgos

THE STAGES OF A DROWNING (6’, 2013, Romania) – by Adina Mocanu

MENU (5’, 2011, Romania) – by Daniel Nicolae Djamo

UP THE WIND (6’, 2013, Romania) – by Oana Isabella Szanto

OMNIVORE (6’, 2013, Romania) – by Laurențiu Răducanu

AWAKEN THEE, ROMANIAN! (1’, 2012, Romania) – by Alex Gâlmeanu

ASK THE RIVER, ASK THE TREE (5’, 2013, Moldova) – by Mitoș Micleușanu

THE SCREAM (2’, 2012, Moldova) – by Mitoș Micleușanu

ISAC IS STILL SLEEPING (18’, 2012, Romania) – by Alexandru Ponoran

REBECCA. FILE (13’, 2013, Romania) – by Ilinca Stihi & Mihnea Chelariu

TRACKING HAPPINESS (11’, 2009, Romania) – by Mircea Cantor

 

19:30 23:00 CLOSING EVENT

SHIRLEY – VISIONS OF REALITY (93’, 2013, Austria) – by Gustav Deutsch

741 Total Views 6 Views Today