Eleanor Catton a câștigat a 45-a ediție a Man Booker Prize!

 Eleanor Catton a câștigat a 45-a ediție a Man Booker Prize!

73.-Eleanor-Catton---The-LuminariesCâștigătoarea celei de-a 45-a ediție a  Man Booker Prize este Eleanor Catton pentru The Luminaries (Granta).Premiul a fost anunțat în cadrul unei ceremonii transmise în direct de BBC. Fiecare dintre cei șase finaliști a primit un cec de 2500 £ și o ediție artizanală, de lux, a cărții proprii. Câștigătorul a primit un cec suplimentar de 50.000£.

 Eleanor Cattons-a născut în 1985, în Canada, și a crescut în Noua Zeeelandă.
A obținut un MFA de la Iowa  Writers’ Workshop, unde ocupă și un post de lector și un MA în scriere de ficțiune de la  International Institute of Modern Letters.
În prezent trăiește în Auckland, Noua Zeeelandă.  Romanul ei de debut The Rehearsal (2008) a intrat pe lista scurtă pentru Guardian First Book Award și Dylan Thomas Prize și pe lista lungă pentru Orange Prize.Până acum a fost publicată în 17 țări și 12 limbi.

73.Eleanor Catton-The Luminaries

 

 

Eleanor Catton – The Luminaries
În 1866, Walter Moody își caută norocul pe câmpurile aurifere din Noua Zeelandă. Sosirea lui tulbură întâlnirea extrem de încinsă a doisprezece localnici, ce se întâlniseră în taină pentru a discuta o serie de crime nerezolvate. Un bărbat în toată puterea cuvântului dispăruse, o târfă încercase să-și curme viața și o comoară enormă fusese descoperită în casa unui bețiv fără noroc. În curând Moody e antrenat în aceste mistere: un păienjeniș de destine la fel de complex precum cerul nopții.

 

Celelalte cinci cărți finaliste: 
NoViolet Bulawayo- We Need New Names (Chatto & Windus); Jim Crace – Harvest (Picador); Jhumpa Lahiri – The Lowland (Bloomsbury); Ruth Ozeki – A Tale for the Time Being (Canongate); Colm Tóibín – The Testament of Mary (Viking).

90.Jhumpa-Lahiri-The-Lowland 68.Noviolet-Bulawayo-We-Need-New-Names 27.Ruth Ozeki-A Tale For The Time Being 7.Colm Tóibín-The Testament of Mary 1.Jim Crace-Harvest

 

 

 

 

 

 

 

 

Avatar photo

Ionut Bănuță

Ionuț Bănuță s-a născut pe 5 ianuarie 1970 la Câmpina, dar până la vârsta de 18 ani a locuit în Buzău, unde a și înființat cenaclul Pozitronic. Din 1989 devine membru și al cenaclului Prospectart, iar din 1990 membru fondator al cenaclului String. Din 1994 devine și membru al clubului Quo Vadis? din Ploiești (unde se și mută, de altfel). Primul premiu – pentru grafică – îl obține în 1988, la Zilele H. Coandă, iar în 1990 debutează cu grafică în Almanahul Contemporanul. Urmează, în anii următori, alte premii și expoziții – personale sau de grup la diverse manifestări de gen pentru ca în 1992 să obțină și primul premiu al Romconului. A fost membru fondator FNTSF și membru fondator ARSFAN. În aceeași perioadă susține și o rubrică despre aparițiile BD și SF din aria francofonă la Exploratorii zilei de mâine. Începe să publice regulat grafică în revista Anticipația. Din 1992, împreună cu fratele său Adrian Bănuță, se ocupă de apariția singurei reviste săptămânale tipărite din lume – Jurnalul SF. Cele 169 de numere ale revistei i-au adus și 2 premii Romcon plus un premiu Eurocon. În 1994 apare celebrul volum-manifest al grupului Quo Vadis? - MOTOCENTAURI PE ACOPERIȘUL LUMII, volum colectiv realizat după o ideea personală. Dan Silviu Boerescu îi solicită o proză pentru antologia România 2001. A publicat grafică, proză, interviuri, eseuri și traduceri în Almanahurile Anticipația, Contemporanul, Nautilus, Jurnalul SF, Jurnalul de București, Jurnalul Național, Alternativ SF, Supernova, Ficțiuni, Anticipația, String și mai multe fanzine. A redactat fanzinul Virtual. A semnat zeci de coperți pentru editurile Nemira, Trei, Cartea de nisip, Karmat Press, Mondial, Cărțile Tango. Premii Premiul II pentru grafica, Pozitronic, 1989; Premiul Fundatiei pentru Tineret pentru grafica, 1990; Premiul I pentru grafica, Salonul National de arte vizuale, 1991; Premiul pentru grafica, Atlantykron, 1992; Premiul pentru cel mai bun artist plastic al anului, RomCon, 1992; Premiul I pentru grafica, Quasar, 1992; Premiul pentru grafica, Victor Papilian, 1993; Premiul pentru grafica, Pozitronic, 1993; Premiul pentru grafica, Quasar, 1994; Premiul I pentru literatura (ex-aequo), Quo Vadis?, 1994; Premiul III pentru grafica, Quo Vadis?, 1994; Premiul pentru grafica si promotor ex-aequo, RomCon, 1994; Premiul III pentru grafica, Quo Vadis?, 1995; Premiul pentru schita, Supernova, 1995.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!